A márciusi ifjakra emlékeztünk

Március 14-én iskolánk is megemlékezett az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményeiről. Diákjaink a márciusi ifjak bőrébe bújva elevenítették fel az akkori történéseket és a forradalom meghatározó eszméit. Győrögné Porcsin Lívia tanárnő koncepciója – amivel kollégáival együtt, az ünnepi előadás összeállításához fogtak, hogy kevésbé műsor, mint inkább élő és átélhető, élvezhető színdarab legyen – az előadás során végig tökéletesen működött. A gyerekek a színpadon és a nézőtéren egyaránt nagyon könnyen azonosulhattak Petőfi, Korányi, Irinyi vagy Landerer meggyőződésével, a forradalom világával. Ebben segítette őket a Simon Katalin által betanított toborzó is, melyet az elsős néptáncosok adtak elő.

márc 15 2   márc 15 3

A modernebb megközelítéssel, a színdarabszerű felfogással és dramaturgiával az előadás egyértelműen elrugaszkodott a nehezen emészthető, kissé talán már poros és unalmas, erőltetetten ünnepélyes szervezési elvektől.

A darab elején még földön fekvő, párnákon ’alvó’ ifjúságot a háttérből erőteljes füttyszó ébresztette fel. Az ifjak elszavalták Petőfi Sándor Egy gondolat bánt engemet című költeményét, aztán ledobták párnáikat a színpadról.

márc 15 5

márc 15 6

A Pilvax kávéházban történt megbeszélés után elhangzottak a 12 pont egy-egy papírrepülőre felírt követelései, amiket felolvasásuk után a szereplők a közönség közé röptettek, az alsós gyerekek nagy örömére. Hekli Péter tanár úr felkészítésével és közreműködésével a gitár szakkörös gyerekek a Mert a haza nem eladó kezdetű dalt és a Nemzeti dal megzenésített változatát adták elő. Landerer nyomdájának elfoglalása után a diákok vállukra kapták a nyomdászt, és így vitték ki a színpadról. A nyomdát megidéző színpadi kellékeket és a forradalom jelszavait hirdető transzparenseket Molnár Eleonóra tanárnő készítette.

márc 15 10

márc 15 9

Táncsics kiszabadítása után a fiúk közösen szavalták el Petőfi Sándor Föltámadott a tenger című költeményét, miközben Brahms Magyar táncok 11. tétele szólt, a lányok pedig hajókat formálva ringatóztak a képzeletbeli tengeren. Az előadás végén hat lány idézte fel, kezükben gyertyákat hozva, a szabadságharc következményeit: a világosi fegyverletételt és a tábornokok aradi kivégzését. Végül befejezésként ismét a narrátor szólalt meg. A háttérben Chopin gyönyörű zenéjével Csurja Barbara a forradalom tisztaságát és eszméit tűzmadárhoz hasonlította, amely ha meg is hal, a következő nemzedékek lángja újra és újra feltámasztja.

márc 15 8

márc 15 11

márc 15 12

A műsor csodálatos módon átélhetővé tette, közel hozta gyermekeinkhez forradalmár elődeink törekvéseit, a bennük dúló indulatokat és az örök szabadságvágy forradalmi eszméit. Köszönet érte minden résztvevőnek és felkészítőnek.

Borsay Levente

Szereplők: